0

V košíku nemáte prozatím žádné zboží.

Barva roku 2021 - Zářivě žlutá a šedá

6 minut čtení
Barva roku 2021 - Zářivě žlutá a šedá

Výběr barvy roku je velmi pečlivě prováděným procesem. Tímto úkolem se každý rok zabývá společnost Pantone Color Institute, která již více než 20 let silně ovlivňuje vývoj produktů a trendy v různých průmyslových odvětvích. Netýká se to pouze oblasti módy, ale i bytového, grafického a produktového designu. Výběr “Color of the Year” dle Pantone je respektován módními návrháři, designéry i výrobci zboží.

Pro rok 2020 byla zvolena klasicky modrá, která má podle Pantone symbolizovat klid, jistotu, vyrovnanost a jistý stupeň souznění. Jejich volba se ukázala jako nadčasová, protože přesně to jsme jako národ i jako svět postrádali. Mezi dalšími barvami minulých let se objevila například korálová, fialová a zelená. Pro rok 2021 si Pantone ale připravilo spojení dokonce dvou barev, což se za 22 let působení institutu dosud stalo jen jednou.

Co nás čeká v roce 2021

Šedá Ultimate Gray v sobě snoubí odolnost, sílu a jistotu. Měla by nám připomenout, že je třeba stát nohama pevně na zemi. Šedá rozhodně nemá působit depresivně ani usedle. Lze si ji asociovat s přírodními materiály, jako jsou mořské oblázky, kameny a skály. Ve všech těchto přírodninách najdeme nezlomnost i rozvahu. Ultimate Grey má jako barva roku lidem dodat klid a rozvahu. Symbolizuje pevný základ lidských hodnot, které mnozí ještě přehodnotí (nebo již přehodnocují).

Oproti tomu žlutá Illuminating připomíná zralé citronky nebo zářivě zlaté sluníčko. Symbolizuje radost ze života, zdraví, štěstí, hojnost a především naději. Žlutá je barva slunce i duhy, tepla, ohně a zlatavého saharského písku. Jejím cílem je povzbuzení a dodání optimismu.

Spojení těchto dvou barev může symbolizovat světlo na konci tunelu nebo že každá mince má dvě strany. Kombinace světlo + stín je ikonická a všudypřítomná. Obě barvy jsou samy o sobě velmi výrazné. Jejich výběr dává důraz na harmonické a úspěšné spojení dvou naprosto odlišných prvků. V roce 2021 potřebují lidé povzbudit ducha. Nápad přijít s těmito dvěma barvami přináší víru v nové koncepty a inovativní procesy.

 

Barva roku pro svatby

Tyto na první pohled odlišné barvy lze při přípravě na svatbu velmi efektivně sladit. V naší nabídce najdete připravenou kolekci jak žlutých, tak šedých pánských doplňků, a navíc unikátní kombinaci vzorku 2021, který se nebude opakovat. Vše od kvalitní české značky Avantgard, tyto barvy odpovídají trendu stanoveném institutem Pantone.

Oku bude lahodit kombinace jasného žlutého motýlka a tradičnějších šedých šlí, ale můžete zvolit i opačnou kombinaci. Fantazii se ale meze nekladou a zmíněných tipů se samozřejmě nemusíte držet. Je jen na vás, jak moc se ve světě barev odvážete.

Na konci článku uvádíme galerii možných inspirací.

 

Co ovlivňuje výběr barvy roku

Výběr barvy roku je vždy podložen exaktními analýzami současného dění a je ovlivněn psychologickým nastavením společnosti. Výsledkem nemá být nahodile zvolená barva. Barva roku má přesně odrážet náladu v lidské populaci po nadcházející rok. Odborníci také pracují s tím, jak barvy působí na lidskou psychiku. V rámci procesu probíhá intenzivní výzkum trendů v oblastech:

  • Zábavního průmyslu
  • Vlivných osobností v oblasti umění
  • Módy a designového průmyslu
  • Oblíbených turistických destinací
  • Nových životních stylů

Dále výběr barvy ovlivňují i nové moderní technologie, materiály používané ve výrobě a textury.

Výsledek výběru barvy roku pro následujících 365 dní sděluje americká společnost Pantone vždy na začátku prosince. Cílem je předpovídat globální trendy a radit společnostem v oblasti designového marketingu – jak mohou využít sílu barev v designové strategii.

 


Galerie obrázků