Jak se správně starat o pánské košile

Objednávka na Padne.cz
V košíku nemáte prozatím žádné zboží.
Jak se správně starat o pánské košile
Běžná péče o pánskou košili zahrnuje praní, žehlení ale i správné skladování. Jakýkoliv kus oblečení se používáním přirozeně opotřebovává, a i ten nejodolnější materiál se postupně podvolí zubu času - nikdo vám nemůže garantovat, že po letech používání se vaše oblíbená košile nezmění.
Dobrou zprávou je, že dodržováním několika základních pravidel můžete její životnost výrazně prodloužit.
Aby vám i ta nejkvalitnější košile mohla sloužit co nejdéle, je potřeba zvolit správný přístup k její údržbě. Na materiálu látky velmi záleží - v tomto článku se zaměříme na základní principy péče o košile vyrobené ze 100% bavlny. Podle toho pak volíte odpovídající program praní a další kroky údržby.
Bavlněná košile skýtá jednu velkou výhodu – na rozdíl od jemnějších materiálů, jako je například satén, ji můžete bez obav prát v pračce. Košili není nezbytně nutné před praním obracet naruby, je to ale doporučeno - chráníte tak vnější stranu před mechanickým opotřebováním - některé košile s povrchovou úpravou mohou vyloženě vyžadovat obrácení naruby.
Tip: Sušení košile v sušičce se raději vyhýbejte. Dochází k dalšímu zbytečnému opotřebení materiálu.
Nezáleží ani tak na tom, jakou konkrétní bavlněnou košili vlastníte. V pračce můžete prát košile šité z popelínu, oxfordu či z twillu. Mějte ovšem na paměti, že bavlna má jako čiště přírodní materiál i jisté nevýhody - obyčejná bavlna má tendenci se víc mačkat. Existuje ovšem řada povrchových úprav, mezi nejpopulárnější patří Easy Care - košile z takto upravené bavlny stačí po vyprání jen lehce přežehlit. Jakmile je košile vypraná, pověste ji na ramínko. Přetočte ji vždy na lícovou stranu a ponechte zapnuté knoflíčky. Díky tomu si košile uchová svůj přirozený tvar.
Je pouze jeden způsob, jak si žehlení košile výrazně ulehčit, nebo se mu úplně vyhnout - vybrat košili s patřičnou povrchovou úpravou materiálu. Pokud si chcete výrazně ušetřit práci, vyberte si košili s výše zmiňovanou povrchovou úpravou Easy Care - košile s tímto označením jsou vyrobené ze speciálně upravené bavlny, která se mnohem méně mačká a skutečně poznáte, že ji stačí jen lehce přežehlit - z vlastních zkušeností můžeme takto upravenou bavlněnou košili jedině doporučit, cena ušetřených nervů je k nezaplacení.
Pokud vás žehlení vůbec nebaví, nebo na něj nemáte čas, oceníte košile, které vůbec nemusíte žehlit. Nežehlivé (non-iron) košile patří k nejvyšší kvalitě a díky této povrchové úpravě bavlny je stačí po vyprání pověsit na ramínko a nechat uschnout.
Nikdo nežehlí rád, a kdo tvrdí že ano, lže. Míra toho, jak moc se košile mačká, závisí mimo jiné také na její gramáži i vazbě. Žehlení košile o vyšší gramáži (například z hutného materiálu typu oxford) vám zabere podstatně méně času a energie než vyžehlení lehounké letní košile.
Navlhčení košile vám žehlení výrazně usnadní. Pokud se chystáte žehlit více košilí najednou, můžete je po pokropení vodou na několik minut uskladnit do igelitového pytle. Lépe tak do sebe nasáknou vlhkost.
Po vyžehlení pověste košili opět na ramínko a nechte ji vychladnout. Do skříně ji uložte, až bude zcela chladná a suchá.
Pamatujte, že košile by měla ve skříni vždy viset na ramínku. Mezi jednotlivými ramínky vždy nechte alespoň částečné mezery. Ramínka můžete volit buď protiskluzová nebo dřevěná. Vyhněte se tenkým ramínkám vyrobených z plastu a také těm kovovým. Kdyby na nich košile dlouho visela, mohla by na ní vytahat oblast ramen, a to nepůsobí zrovna esteticky.
Pokud vám to prostory ve skříni nedovolí nebo jste zrovna na cestách a musíte košili složit, držte se několika pravidel. Košili vždy skládejte na rovném a čistém povrchu. Složenou košili ukládejte do zavazadla na vrch, aby na ní nespočívala příliš velká váha. Nejlepším řešením je ale uložit ji do samostatného zavazadla – například do malého umělohmotného boxu či kufříku.
Pravidelnou péči o vaše košile si časem osvojíte a stane se pro vás stejnou rutinou, jako třeba běžná denní hygiena. Existuje také několik užitečných tipů, jejichž osvojením můžete krásu a životnost své kvalitní košile maximálně prodloužit:
Praní představuje proces, který oblečení do určité míry mechanicky poškozuje. A tomu nelze zabránit jakkoliv mírným pracím programem ani šetrným pracím prostředkem. Jednoduchá rada – mějte dostatečnou zásobu košilí, které můžete obměňovat, jinak se může stát, že za rok neustálého nošení a praní vaše oblíbená košile značně utrpí. Případně můžete zvolit "chlapskou metodu" - pokud máte košili na sobě jen po dobu krátké schůzky či představení v divadle, zvažte, zda je opravdu nezbytné ji vyprat.
Pokud máte navíc doma čtyřnohého přítele či chlupatou slečnu, bez tohoto geniálního pomocníka se neobejdete. Ať už na rychlé čištění košile v případě potřeby (odstranění drobečků, vlasů, vláken, prachu a dalších nečistot), nebo kompletnější údržbu, je lepící váleček neocenitelný.